Kaklinė stuburo dalis: kineziterapijos galimybės

kaklasStuburas – žmogaus atraminė ašis, kuri sudaryta iš slankstelių. Stuburas laiko galvą ir apsaugo nugaros smegenis. Visos stuburo sritys yra tarpusavyje susijusios. Stuburą sudaro 33 – 34 slanksteliai, iš jų 7 priklauso kaklinei daliai, apie kurią trumpai pakalbėsiu. Paminėti reikia 3 iš septinių kaklo slankstelių. Pirmi du kaklinės dalies slanksteliai yra specifinės sandaros ir atlieka tam tikrus galvos judesius.

Pirmasis kaklo slankstelis, arba atlantas (lot. – atlas), remia kaukolę. Dėl specifinės šio slankstelio mes turime galimybę lenkti galvą į priekį ar atgal.

Antrasis kaklo slankstelis, arba ašis (lot. – axis), turi tarytum du kūnus: vienas jų savas, o kitas ištįsęs į viršų kaip dantis (dens axis), yra tarsi „pasisavintas“ iš atlanto. Pastarasis gali suktis danties atžvilgiu apie vertikalią ašį. Tai lemia galimybę sukti galvą į kairę ir dešinę puses.

Septintasis kaklo slankstelis  vadinamas kyšančiuoju, nes turi labai ilgą keterinę ataugą. Pastaroji žymi ribą tarp kaklo ir krūtinės, o palenkus galvą labai išryškėja. Nuo šio slankstelio patogu į viršų ir į apačią skaičiuoti kitus slankstelius.

redcordKaklo srityje atsiradę pakitimai sukelia daug problemų žmogaus gyvenime: skausmus, galvos judesių galimybių sumažėjimą, galvos svaigimą, rankų tirpimus ir t.t. Kaklinę dalį gali pažeisti skirtingi veiksniai, todėl šios srities ištyrimas reikalauja vis didesnio dėmesio priimant vienokią ar kitokią gydymo strategiją. Specifiniais testais galima ištirti kaklo raumenų būseną, kaklo judrumą. Taip nustatomas sutrikimas ir taikomas reikiamas gydymas. Gydant ir stiprinant kaklinę sritį labai gerų rezultatų galima pasiekti naudojant „Red cord“ įrangą. Rezultatai paprastai jaučiami jau po pirmųjų procedūrų. Tačiau svarbu žinoti, kad ir vėliau namuose  daryti specifinius gydomuosius pratimus kaklinei sričiai; pastaruosius rekomenduoja specialistas. Pvz. svarbu mokėti atsipalaiduoti pagulint 10-15 minučių ant kilimėlio.

 

 

Parengė kineziterapeutas Saulius Šiaulys