Net 8 iš 10 žmonių yra patyrę apatinės nugaros dalies skausmus. Daugelis yra susidūrę su skausmais, kurių priežastis taip ir lieka nežinoma; jie yra vadinami nespecifiniais apatinės nugaros dalies skausmais. Kad išvengti tokio skausmo, vertėtų nestokoti kasdieninės fizinės veiklos, nes vaistai nuo skausmo pastarąjį tik sušvelnina, tačiau nepanaikina. Dažniausiai skausmas tęsiasi maždaug 6 savaites ir praeina, tačiau yra linkęs sugrįžti.
Remiantis statistika yra žinoma, kad apatinės nugaros dalies skausmas yra dažniausiai pasitaikantis stuburo skausmas. Šios nugaros zonos skausmą sukelia mechaninės, psichologinės bei socialinės kilmės problemos. Reikėtų pabrėžti, jog nugaros skausmas nėra liga, tai yra tik simptomas – nors ir labai varginantis. Toks skausmas yra daugialypė problema, kuri reikalauja individualių sprendimų.
Fizinės priežastys:
- Sunkus fizinis darbas;
- Vibracija;
- Dažnas netaisyklingas kilnojimas su pasisukimu;
- Netaisyklinga laikysena;
- Pasikartojantys judesiai darbo metu;
- Dažnas didelių svorių stūmimas ar traukimas;
- Nuovargis;
- Darbas, kurio metu rankose nuolat laikomas koks nors įrankis.
Psichosocialinės priežastys:
- Didelė atsakomybė;
- Didelės koncentracijos reikalaujantis darbas;
- Stresas, nuovargis, nerimas;
- Pertraukų stoka darbe;
- Pasitenkinimo neteikiantis darbas;
- Didelis darbo krūvis;
- Įtampa darbe;
- Problemos šeimoje;
- Socialiai nepriimtinas darbas.
Priežastys susijusios su pačiu žmogumi:
- Amžius;
- Fizinio aktyvumo stoka;
- Išsilavinimas.
Pastebėta, pavyzdžiui, kad psichosocialiniai veiksniai labiausiai susiję su lėtiniu, pasikartojančiu juosmens dalies skausmu.
Įdomu tai, kad specifinis nugaros skausmas (išvarža, raumenų disbalansas, dubens bei nugaros raiščių silpnumas, tarpslankstelinių sąnarių pakitimai) užima tik apie penktadalį visų nugaros skausmų, likusiais atvejais juosmeninės dalies skausmą sudaro nespecifinis nugaros skausmas (psichosocialinės problemos).
Nors visuomenėje vyrauja kitokia nuomonė, tačiau moksliniais tyrimai rodo, kad yra tik labai maža asociacija tarp viršsvorio ir juosmeninės dalies skausmo.
Trumpai paminėsiu dar vieną skausmo rūšį, kuri daugeliui yra ypač nemaloni. 1 iš 20 atvejais ūmus juosmens skausmas pasireiškia dėl nervų šaknelių dirginimo. Dažniausiai žmonės jaučia skausmą pagal nervo kryptį, t. y. skausmas gali būti jaučiamas kojoje, pėdoje. Skausmas pėdoje ar kojoje labai dažnai yra ūmesnis už skausmą juosmeninėje dalyje. Nervo dirginimas arba užspaudimas dažnai apibūdinamas kaip “adatėlių badymas”, “skruzdžių bėgiojimas”, kuris pasireiškia kojos, sėdmenų silpnumu. 90 % nervų šaknelių dirginimo atvejų priežastis yra tarpslankstelinio disko išvarža.
Grįžtant prie juosmeninės dalies skausmų, norėtųsi akcentuoti patarimus, kurie padės išvengti juosmens dalies skausmo:
- Vengti ilgo gulėjimo lovoje;
- Laikytis sveikos mitybos principų;
- Atlikti mankštą, tempimo pratimus prieš bet kokią fizinę veiklą;
- Stengtis išlaikyti taisyklingą laikyseną;
- Vaikščioti su patogia avalyne, vengti aukštakulnių batelių;
- Nemiegoti ant labai minkšto čiužinio;
- Stengtis kelti daiktus pritūpiant, laikyti juos kuo arčiau kūno ir neatlikinėti pasisukimų kėlimo metu;
- Mesti rūkyti;
- Išlaikyti ergonomišką darbo padėtį.
Parengė kineziterapeutas Eigirdas Špokauskas
Apie mus kalba