Kas yra pogimdyvinė depresija? Kaip ir galima suprasti iš termino, tai depresija, kuri prasideda pogimdyviniu laikotarpiu. Dažniausiai ji atsiranda ne vėliau, kaip per keturias savaites po gimdymo, tačiau yra žinoma, kad ji gali pasireikšti ir per pirmus metus po gimdymo.
Su kuo tai susiję? Tai gali būti susiję su biologiniais moters organizmo pokyčiais ir psichologiniais veiksniais, susijusias su vaiko gimimu ir asmenine reakcija į tai.
Ar yra kokie nors veiksniai, kurie gali įtakoti depresijos atsiradimą? Įvairūs faktoriai gali turėti įtakos pogimdyvinės depresijos atsiradimui. Depresijos rizika didesnė, jei moteris jau yra patyrusi depresiją – nesvarbu pogimdyvinę ar ne. Depresijos diagnozė artimų giminaičių tarpe taip pat gali turėti reikšmės. Visada reikia atkreipti dėmesį, jei jau nėštumo metu buvo bloga nuotaika ar didelis dirglumas. Svarbūs ir psichosocialiniai faktoriai, tokie kaip blogi santykiai su partneriu, jo paramos nebuvimas, prievarta šeimoje, bloga ekonominė padėtis, vienišumas ir t.t. Kiekvienam skaudžios netektys, tokios kaip artimo žmogaus netekimas, taip pat gali įtakoti pogimdyvinės depresijos atsiradimą. Įvertinti reikėtų ir patį gimdymą, ypač jei jis buvo komplikuotas.
Kuo pasireiškia pogimdyvinė depresija? Tai ne tik liūdesys. Depresijos simptomai yra labai įvairūs. Dažni nusiskundimai yra nenoras nieko veikti, pastovus nuovargis, nepraeinantis pailsėjus, gyvenimo džiaugsmo praradimas, energijos stoka. Dažni apetito pokyčiai ir miego sutrikimai. Kartais gali vyrauti ne tiek prislėgta nuotaika, o nerimas, didžiulis dirglumas. Tokiai būsenai palengvinti kartais pradedama piktnaudžiauti alkoholiu, kas dar labiau komplikuoja visą situaciją, nes depresijos požymiai yra savotiškai paslepiami po žalingo alkoholio vartojimo simptomais. Požymiai, kurie ne tik vargina pagimdžiusią moterį, bet ir yra pavojingi, tai atsiradęs ir vis gilėjantis kaltės jausmas bei savižudiškos mintys. Pastarosios pradžioje gali pasireikšti pamąstymais, kad gal geriau neprabusti, jei jau taip sunku, tačiau vėliau jos įgauna konkretesnių apmąstymų apie mirtį pobūdį, veda prie savižudybės planavimo, o vėliau ir prie savižudybės.
Kokį gydymą reikėtų taikyti, jei pasireiškia pogimdyvinė depresija? Kaip ir kiekvieno psichikos sutrikimo gydymas, pogimdyvinės depresijos gydymas yra visapusiškas. Būtinas biologinio, t.y. medikamentinio, psichologinio ir socialinio komponentų derinys. Medikamentiniam gydymui dažniausiai naudojami įvairūs antidepresantai, kurie parenkami kiekvienai moteriai individualiai – priklausomai nuo jos ligos simptomų (pvz. ar vyrauja nerimas, ar slopinimas, kaip yra paveiktas miegas ir pan.) bei individualių organizmo savybių, pvz. svoris, kraujospūdis ir t.t. Psichologinė pagalba gali būti teikiama tiek pačiai moteriai, tiek ir artimiausiems šeimos nariams, kurių nerimas taip pat būna labai didelis. Poros santykius sureguliuoti padeda poros psichoterapija. Pačiai moteriai dažnai reikia tam tikro psichologinio konsultavimo ir specialisto pagalbos susigaudyti naujoje situacijoje, o kartais ją priimti. Tokią pagalbą gali suteikti psichologai ir psichoterapeutai. Padėti gali ir įvairios metodikos, skirtos atsipalaidavimo didinimui ir įtampos šalinimui: muzikos terapija, mankšta ar masažai, relaksacijos grupės ir t.t. Na, ir paskutinis komponentas, tačiau tikrai ne mažiau reikšmingas, yra socialinė pagalba moteriai: jei tai sunki materialinė padėtis, galima padėti jai surasti galimybę gauti tokią paramą, jei tai vienišumas – įtraukti į kokią nors veiklą, jei tai prievarta šeimoje, reikalinga konsultuoti moterį, kur ji galėtų tikėtis pagalbos ir kokios. Kiekvienas atvejis yra individualus, ir kiekvienu konkrečiu atveju pogimdyvinę depresiją patiriančiai moteriai yra siūloma tik jai pritaikytas pagalbos priemonių derinys.
Ką turėtų žinoti artimieji? Pogimdyvinė depresija, jei negydoma, yra ne tik pačiai moteriai ir jos artimiesiems sunki būsena, bet ir pavojinga būsena – tiek pačiai moteriai, tiek naujagimiui. Į aukščiau minėtus požymius reikėtų atkreipti rimtą dėmesį ir pasikonsultuoti su specialistu – pageidautina psichiatru, tačiau jei dėl kokių nors priežasčių nedrąsu į jį kreiptis, tai bent su šeimos gydytoju.
Ar pogimdyvinė depresija praeina? Taip. Tai yra būsena, kuri gali būti efektyviai ir saugiai gydoma.
Parengė gydytoja psichiatrė – psichoterapeutė Ramunė Mazaliauskienė, medicinos centras „Neuromeda“
Apie mus kalba