PSICHOLOGAS, PSICHOTERAPEUTAS AR PSICHIATRAS. KĄ TAI REIŠKIA?

Dažnai esu ta, kuri pirmoji išgirsta skambinančio žmogaus pagalbos prašymą. „Noriu pas nervų daktarą“, „Man reikia psichologo“ – tai dažniausi išsireiškimai. Įsigilinus į kiekvieno situaciją ir aptarus problemą, paaiškėja, kad reikia visai ne „nervų gydytojo“ – neurologo ar psichologo, o psichiatro konsultacijos. Nežinau kodėl, bet žodis „psichiatras“ vis dar nėra mėgstamas, tačiau dažnai būtent psichiatras yra tas specialistas, kuris gali padėti daugeliu klausimų – esant nerimui, depresijai, nemigai, sunkiems išgyvenimams skyrybų ar gedėjimo metu ir t.t.

 

Taigi, kaip išsirinkti jums reikiamą specialistą? Kaip jau supratote, jei prašysite „nervų gydytojo“, jus nukreips pas neurologą, kuris retai kada įtraukiamas į nerimo, panikos ar depresijos gydymą.

 

 

Psichologas – tai žmogus turintis psichologijos išsilavinimą. Jie taip pat gali būti skirtingų specializacijų: socialiniai, medicinos ir pedagogikos psichologai. Psichologas turi teisę dėstyti ir vykdyti mokslinę veiklą, organizuoti įvairias psichologines grupes, padėti pasirenkant profesiją, dirbti psichologinės pagalbos telefonais, atlikti įvairius testavimus ( intelekto, mąstymo, asmenybės, emocijų ir kt.), konsultuoti ir rekomenduoti. Dažniausiai tuo užsiima socialiniai psichologai.

Medicinos įstaigose jūs įprastai susiduriate su medicinos, arba klinikiniais, psichologais. Klinikiniai psichologai turi supratimą ne tik apie psichikos normas, bet ir apie patologijas, t.y. ligas. Jie dirba medicinos įstaigose ir konsultuoja žmones. Tokios konsultacijos reikalingos tam, kad gydytojas galėtų tiksliau nustatyti diagnozę. Psichologai labai naudingi, nes žino daugybę įdomių metodikų ir testų, kuriuos naudojant galima daug ko sužinoti apie jūsų asmenybę bei mąstymo procesus. Tačiau svarbu suprasti, kad apsilankymas pas psichologą negali būti lyginamas su profesionalaus psichiatro ar psichoterapeuto konsultacija.

 

Psichiatras – tai gydytojas, turintis aukštojo medicininio išsilavinimo diplomą pagal psichiatrijos specialybę ir valstybinių tarnybų išduotą licenciją verstis gydytojo psichiatro praktika. Gydytojas-psichiatras gali konsultuoti tiek sveikus, taip ir psichinių sutrikimų turinčius žmonės, taikyti gydymą ir skirti vaistus, jei tam yra būtinybė. Būtent šis specialistas gali oficialiai nustatyti pacientui ligos diagnozę. Psichiatras gali rekomenduoti psichoterapinį gydymą, kaip vienintelį gydymą ar kaip efektyvią priemonę kartu su medikamentiniu gydymu. Į psichiatrą verta keiptis esant depresijai, nemigos ir nerimo atvejais, esant įkyrioms mintims, įskaitant ir savižudiškas, visokioms keistoms būsenoms, įskaitant haliucinacijas bei patiriamą atsiskyrimo nuo savęs jausmą, bei esant įvairioms baimėms. Psichiatrai taip pat gydo įvairias priklausomybių ligas, įskaitant priklausomybes alkoholiui bei narkotinėms medžiagoms, azartiniams lošimams bei internetui.

Dažnai įvairūs specialistai siunčia pacientus psichiatro konsultacijai. To nereikia bijoti! Tai reiškia, jog kitas specialistas (terapeutas, chirurgas ar neurologas) nori daugiau sužinoti apie paciento psichologinius ypatumus. Ypač dažnai tai pasitaiko, kai žmogus patiria taip vadinamus psichosomatinius sutrikimus (t.y. taip vadinamus „kūniškus“ simptomus- širdies, skrandžio nemaloniais jutimais ar skausmais pasireikšiančios nerimo ar nuotaikos sutrikimo būsenas). Labai dažnai asmenys, kurie patiria panikos atakas, yra nukreipiami psichiatro konsultacijai, ir tai yra ko gero vienintelis specialistas, kuris gali efektyviai padėti, esant šioms būsenoms.

 

Psichoterapeutas- tai gydytojas, dažnai psichiatras, kuris turi papildomą specialų išsilavinimą kurioje nors iš daugelio psichoterapijos sričių. Lietuvoje psichoterapinį išsilavinimą dažnai turi psichologai, kartais socialiniai darbuotojai. Psichoterapeutas turi platų supratimą apie žmogaus psichiką ir gali gydyti pacientus psichoterapiniais metodais. Gali taikyti ilgalaikę ir trumpalaikę, individualią ar grupinę psichoterapiją. Psichoterapijos rūšių yra nemažai: psichoanalitinė, psichodinaminė, kognityvioji – elgesio, humanistinė- egzistencinė, sisteminė šeimos ir t.t. Psichoterapijos rūšį, kuri bus efektyvi konkrečiai jums, galima parinkti pagal jūsų asmenybę (čia labai naudingas psichologo atliekamas psichologinis tyrimas) bei pagal problemas, kurias patiriate. Pvz. jei turite problemų santykiuose su partneriu, prasminga lankytis šeimos psichoterapijos sesijose kartu su partneriu, nes galima gauti geriausią efektą sprendžiant problemas kartu.

 

Parengė slaugos administratorė slaugos mokslų magistrė Diana Bačinina, medicinos centras „Neuromeda“