Naujienos

Priklausomybė vaistams: sprendimo būdai

2023 11 06


Konsultuoja medicinos centro „Neuromeda“ specialistai

Šiame straipsnyje kalbėsime ne apie visus priklausomybę sukeliančius vaistus, bet tik apie kai kuriuos jų, o tiksliau,  apie populiariausius – benzodiazepinus (BZD). Šiais vaistais dažniausiai gydomi trumpalaikiai miego, nerimo sutrikimai ir kiti psichikos ar nervų sistemos sutrikimai. Jų atstovai daugeliui yra gerai žinomi; tai alprazolamas (pvz. Xanax), bromazepamas (pvz. Lexotanil), lorazepamas, diazepamas (pvz. Seduxen, Relanium) ir kt.

Nepaisant BZD veiksmingumo gydant trumpalaikius nerimo ir nemigos sutrikimus, šie vaistai gali sukelti eilę nepageidaujamų reiškinių, tokių kaip atminties pablogėjimas, budrumo sumažėjimas, nuovargis, mieguistumas, judesių koordinacijos sutrikimai ir t.t. ypač jautrūs jų pašaliniams reiškinimas yra vyresnio amžiaus žmonės. Svarbus ir psichologinės priklausomybės vystymasis.

Jei pacientas nori ir gali nutraukti ilgesnį laiką trunkantį BZD vartojimą, verta pradėti mažinti dozę ir/ar retinti jo vartojimą. Daugumai pacientų benzodiazepinų vartojimo nutraukimas nebūna probleminis. Rekomenduojama tai atlikti laipsniškai, siekiant išvengti simptomų, susijusių su vaisto nutraukimu, atsiradimo ir pradinių simptomų, dėl kurių buvo skirti vaistai, atsikartojimo. Didesnes dozes vartojantiems pacientams tai gali trukti ilgą laiką, skaičiuojamą mėnesiais ir – kartais – metais. Svarbus lėtas dozės mažinimas, ypač vyresnio amžiaus žmonėms, kurie gali būti jautresni vaistų nutraukimo simptomams.

Nutraukiant nepageidaujamo vaisto vartojimą labai svarbus šeimos narių ar kitų artimų žmonių palaikymas. Taip pat svarbus glaudus bendradarbiavimas su specialistu, kuris tai atlieka: geras bendradarbiavimas, visų neaiškių klausimų išsiaiškinimas ar baimių, susijusių su vaisto nutraukimu, aptarimas ves į sėkmingą vaisto nutraukimą.

Nutraukiant benzodiazepinų vartojimą, reikėtų vengti alkoholio vartojimo, ypač nusiraminimo tikslais, o taip pat vengti medžiagų, kurios pasižymi aktyvuojančiu poveikiu, tokių kaip kava, stipi arbata, šokoladas ir pan.

Dažnai vaisto nutraukimą gali atlikti juos paskyręs specialistas, pvz. šeimos gydytojas. Kai kuriais atvejais, jei išlieka simptomai, dėl kurių benzodiazepinai buvo paskirti, pvz. nerimas, nemiga, reikalinga gydytojo psichiatro konsultacija. Toks specialistas ne tik padės sumažinti vaisto nutraukimo simptomus, net, esant reikalui, padės suvaldyti simptomus, dėl kurių BZD buvo paskirti. Nutraukiant benzodiazepinų vartojimą gali būti naudinga psichologo ar psichoterapeuto konsultacija.